HP Mentor

Antagningspoäng för Biomedicinska analytikerprogrammet med högskoleprovet

För att komma in på Biomedicinska analytikerprogrammet med ett resultat från högskoleprovet krävdes mellan 0,50 och 1,25 hösten 2026, beroende på lärosäte – högst vid Uppsala universitet och lägst vid Karlstads universitet. Siffrorna är den sist antagnas poäng i urvalsgruppen HP i andra urvalet, för alla 8 ställen som gav utbildningen.

Uppdaterad 2026-10-24

Antagningspoäng per lärosäte hösten 2026

HP är den sist antagnas resultat på högskoleprovet. Betyg (BI) är det sist antagnas meritvärde bland sökande med gymnasiebetyg, för jämförelse. "Alla behöriga" betyder att alla behöriga sökande i gruppen kom in.

LärosäteHPBetyg (BI)Sökande
Uppsala universitet1,2518,54727
Göteborgs universitet1,0517,40732
Linköpings universitet1,0516,58432
Uppsala universitet, Sundsvall0,8017,42145
Malmö universitet0,7515,72449
Karlstads universitet0,5015,41293
Högskolan KristianstadAlla behörigaAlla behöriga275
Linnéuniversitetet, KalmarAlla behörigaAlla behöriga191

Källa: UHR – Antagningsstatistik, hösten 2026, urval 2. Hämtat 2026-10-31. Reservantagningen sköts av lärosätena, så den slutliga poängen kan ha blivit lägre.

Hur många rätt på provet är det?

Med snittet av de senaste normeringstabellerna motsvarar 1,25 ungefär 112 rätt av 160, och 0,50 ungefär 58 rätt. Det beror på hur du fördelar poängen mellan den verbala och den kvantitativa delen – resultatet är medelvärdet av de två. Se mer i hur många rätt för 1,0 och hur många rätt för 1,2.

Vill du se vad din egen poäng räcker till? Skriv in den i verktyget – där finns alla program som antog via högskoleprovet.

Fler program

Frågor om antagning till Biomedicinska analytikerprogrammet

Vilken HP-poäng krävs för Biomedicinska analytikerprogrammet?

Hösten 2026 krävdes mellan 0,50 och 1,25 i urvalsgruppen för högskoleprovet (andra urvalet). Högst var det vid Uppsala universitet och lägst vid Karlstads universitet.

Var är det lättast att komma in på Biomedicinska analytikerprogrammet med högskoleprovet?

Vid Högskolan Kristianstad, Linnéuniversitetet, Kalmar kom alla behöriga sökande i HP-gruppen in hösten 2026. Bland övriga var poängen lägst vid Karlstads universitet (0,50).

Hur många rätt behöver jag på högskoleprovet för Biomedicinska analytikerprogrammet?

Ungefär 112 rätt av 160 motsvarar 1,25 och ungefär 58 rätt motsvarar 0,50, räknat med snittet av de senaste normeringstabellerna. Exakt antal varierar mellan proven.

Räcker det med högskoleprovet för att komma in?

Du måste vara behörig till utbildningen. Högskoleprovet ger ingen behörighet, men med ett provresultat konkurrerar du i urvalsgruppen HP, som får minst en tredjedel av platserna.